Każdy kto zajmuje się prawem doskonale wie, że choć ogólne zasady pozostają często niezmienne przez lata, tak jednak drobne przepisy podlegają nieustannym nowelizacjom.
Problem niestety polega właśnie na tym, że to te drobne zmiany wymuszają nieraz spore zawirowania w firmie poprzez np. wprowadzenie innej dokumentacji. Oczywiście dodatkowo firmy nieraz są dość surowo rozliczane z zastosowania się bądź i nie do nowych przepisów…
Szkolenia z prawa pracy – obowiązek!
No właśnie przede wszystkim trzeba regularnie odbywać szkolenia szczególnie zaś szkolenia z prawa pracy. Kto w firmie powinien się ich podejmować? Wiele w tym momencie zależy od charakteru i rozmiaru firmy. Jednak zasadniczo szkolenia z prawa pracy obejmują samego pracodawcę tudzież kierownika, osobę zajmującą się rekrutacją i umowami oraz oczywiście dział kadr.
Czy rzeczywiście prawo pracy zmienia się tak szybko, że trzeba nieustannie się doszkalać? Oczywiście, że tak. W tym momencie warto chociażby, odpowiadając zresztą na pytanie zawarte w tytule, wspomnieć nieco o zmianach, jakie nasz czekają w tym zakresie.
Dość istotna jest chociażby walka rządu z umowami śmieciowymi, która w istocie skupia się na wprowadzeniu obowiązkowych składek ZUS do wszelkich rodzajów umów – zatem część z nich stanie się rzeczywiście nieopłacalna. Dalej istotna jest także walka z bezrobociem, która to obejmuje chociażby zniesienie konieczności ustalania profilu zatrudnienia dla bezrobotnego.
Warto jeszcze w tym momencie nadmienić, że wiele ustaw i projektów, obecnie zamrożonych, może ruszyć dopiero po wyborach. Należy tu między innymi pomysł zamrażania pieniędzy za nieprzewidziane nadgodziny i oddawanie ich pracownikowi w zamian np, za niewykorzystany urlop.
Pozostałe szkolenia w firmie
Oczywiście jednak nie tylko i wyłącznie prawo pracy ma wiele ciekawych zmian. Warto zatem zainwestować jeszcze chociażby w szkolenie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 2016 czy też w szkolenia z rekrutacji – bez nich możemy popełnić fatalne w skutkach błędy.